Jak rozliczać upominki w pracy?

 In Poradnik

Firmy często obdarowują swoich pracowników prezentami. Na różne okazje mogą podarować różne prezenty np.: kosze świąteczne, zestawy świąteczne, kosze upominkowe, kosze delikatesowe, zestawy świąteczne dla firm, paczki dla dzieci oraz paczki świąteczne.

 

Zanim pracodawca wybierze dany prezent świąteczny przeznaczony dla pracownika, musi rozważyć, czy to ma być po prostu uprzejmy gest, sposób na docenienie pracownika czy też zachęta do wykonywania nieco bardziej wytężonej pracy niż było to dotychczas, lecz to nie są wszystkie aspekty, nad którymi musi się zastanowić pracodawca. Niezwykle istotna jest tu także wiedza na temat prawa podatkowego. Warto zwrócić na to uwagę, by posiadać pełną wiedzę dotyczącą tego.

Niestety firmy często mają dość duży problem z rozliczeniem podatkowym. Należy zaznaczyć, że upominki dla pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu. Z tego tytułu pracodawca ma obowiązek doliczyć wartość różnego typu prezentów do przychodu pracownika wynikającego ze stosunku pracy i jednocześnie pobrać w związku z tym zaliczkę konieczną do uiszczenia podatku dochodowego. Zaliczka pobrana przez pracodawcę powinna być przekazana na odpowiedni rachunek odpowiedniego urzędu skarbowego. Ma to miejsce w przypadku, gdy prezenty zostały sfinansowane poprzez środki obrotowe firmy.

 

Istotnym aspektem jest tutaj to, czy jakiekolwiek prezenty są wolne od podatku? Tak, to świadczenia pieniężne i rzeczowe, czyli przykładowo: paczki, które są otrzymywane przez pracownika poprzez działalność socjalną pracodawcy, a jednocześnie ich wartość nie jest wyższa niż 380 złotych. Te świadczenia muszą być finansowane poprzez fundusze świadczeń socjalnych lub fundusze zawodowe. Trzeba mieć na uwadze fakt, że jeśli świadczenia zostaną sfinansowane w inny sposób, należy uiścić podatek.

 

Poprzez szereg trudności wynikających z podatków często zdarza się, że firma stopniowo zaczyna rezygnować z prezentów dla swoich pracowników, ale należy mieć jednocześnie na uwadze, jak przyjemne i oczekiwane jest to przez pracowników.

Recent Posts

Leave a Comment

Napisz do nas!

Napisz do nas, a odpowiemy najszybciej jak się da!